Co můžete očekávat od domácí automatizace?

Když navštívíte smart dům, co předpokládáte, že uvidíte? Kilometry kabelů, létací drony, robotické uklízečky? Mnoho lidí si pojem chytrý dům spojuje s něčím, co viděli v kresleném seriálu Jetsonovi nebo jiném sci-fi. Ve skutečnosti ale na první pohled nepoznáte rozdíl od běžné budovy. Je toho ale hodně, co se odehrává takzvaně pod pokličkou.

Inteligentní dům znamená především snadnou kontrolu nad spotřebiči, regulací teploty a zabezpečením. Rok od roku využíváme více a více elektrických zařízení a čím dál více z nich má přístup k internetu. Domácí automatizace propojuje všechna zařízení v jeden systém, který může být snadno ovladatelný skrze mobilní zařízení či počítač. To znamená, že nepotřebujeme hromady samostatných ovladačů a také, že jednotlivá zařízení mohou spolupracovat. Například pokud zapnete televizi, automaticky se zatáhnou žaluzie a zapnou tlumená světla.

chytrý domov

Naštěstí už jsou pryč doby záplavy kabelů a velkých nevzhledných přístrojů. Pokud se rozhodnete si pořídit domácí automatizaci, nemusíte se obávat toho, že by tím utrpěl vzhled vašeho domova. Zde se vše potřebné odehrává skryto v pozadí. Zařízení jako FIBARO Žaluziový modul, Stmívač či Přepínač jsou navržené tak, aby se vešli do standardních ovládacích tlačítek na stěně. Nikdo ani nepozná, že jsou zapojené.

Avšak jsou tu samozřejmě i zařízení, která nelze zcela skrýt, aby mohla dobře fungovat. Naštěstí, jsou výrobci, kteří kladou velký důraz na jejich design. Obyčejný senzor se tak může snadno stát malým uměleckých dílem.

Tyto moduly tak nejsou jen velmi užitečné, ale dokáží také obohatit okolní prostor. Futuristické organické zpracování FIBARO Záplavového senzoru obdrželo dokonce prestižní mezinárodní cenu za design iF Design Award.

A co samotná funkcionalita? Lidé očekávají že chytrý dům dokáže předvídat a obstarat jejich potřeby. Zatím je třeba brát ono „předvídání“ trochu s rezervou, ale je pravda, že se smart produkty dokáží učit podle našeho chování a následně optimalizovat řízení spotřeby či ušetřit náš čas automatickými úkony.

inteligentní domácnost

Inteligentní domácnost nám též umožňuje vzdáleně ovládat domácí spotřebiče, vytápění, ventilaci či zabezpečovací systém. Správně nastavený systém dokáže snížit měsíční náklady a šetřit životní prostředí. S tím, jak se zvyšují náklady na energie, se smart home stává více a více výhodnou investicí.

Své domy milujeme. S domácí automatizací si v nich můžeme užívat ještě více. Ušetří nám čas na to, co skutečně chceme dělat. Je čas skoncovat s nudnými domácími pracemi a začít si naplno užívat života. Se systémem FIBARO je jediným omezením naše představivost.


 

 

www.mojefibaro.cz